آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۱ – معرفی ابزار

چهل تکه از دوختهای سنتی و اصیله در گذشته کاملا دست دوز بوده ولی حالا خیلی راحت با چرخ خیاطی دوخته میشه.

برای لحاف کودک ، روتختی ، روبالشی، پادری ، رویه مبل و حتی دستگیره و سرویس آشپزخانه استفاده میشه.

ما قصد داریم این هنر زیبا و نحصر بهه فرد را از ابتدا تا انتها با هم یاد بگیریم. قدم اول تهیه ابزار و لوازم اولیه کار چهلل تکه دوزی است و در این جلسه به معرفی آنها می پردازیم:

کاتر دوار: با اینکه با قیچی هم میشه به نتیجه قابل قبولی رسید ولی برای افزایش دقت و سرعت کار بهتره از کاتر دوار استفاده کنید ، این ابزار شبیه کاتر پیتزاست برش تمیز و دقیق به شما می دهد و شما راو از الگو کشیدن و شابلون درآوردن بی نیاز می کند و سرعت عمل شما را چد برابر بیشتر می کند.


صفحه برش و خط کش : برای استفاده از کاتر دوار حتما باید صفحه برش و خط کش آنرا هم تهیه کنید. این وسایل برای دقت برش لازمه و بدون اون نمیشه از کاتر دوار استفاده کرد. در واقع مکمل هم هستند.
بشکاف: بشکاف برای خیاط مثل پاک کن برای نویسنده است. پس لازم نیست تاکید کنم بدون بشکاف خیاطی ممکن نیست.


پارچه: مبحث پارچه خودش یک جلسه کار داره فقط بگم که پارچه های نخی (پنبه ای) مطمئنا بهترین گزینه هستند.

نخ: پارچه هایی که برای چهل تکه استفاده می شود معمولا رنگهای متفاوت و متضادی دارند و بهتر است از نخهایی بارنگ خنثی برای دوخت استفاده کنید.پس رنگ کرم و خاکستری بهترین انتخابها خواهند بود.

سنجاق: سنجاق های بلند که تهشان مهره دارند بهتره استفاده بشه چون هم زیر چرخ راحتتر قرار میگیره و هم اینکه اگه رو زمین افتاد سریعتر پیدا میشه.


قیچی :البته بدون قیچی نمیشه خیاطی کرد پس یک قیچی با کیفیت تهیه کیند.

در مورد چرخ خیاطی و اتو هم باید بگم که نیاز به تجهیزات پیشرفته ای نیست و ساده ترین چرخ خیاطی و اتو هم کارتان را راه می اندازد.

اینها ابزار و لوازم مورد نیاز برای چهل تکه دوزی بود . البته اگر بخواهید لحاف بدوزید احتمالا به پشم شیشه و یا نوار اریب هم احتیاج خواهید داشت. ولی کلا ابزار زیادی لازم نداره

در جلسه آینده در مورد انتخاب پارچه مناسب توضیحاتی خواهم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.