آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۱ – معرفی ابزار

چهل تکه از دوختهای سنتی و اصیله در گذشته کاملا دست دوز بوده ولی حالا خیلی راحت با چرخ خیاطی دوخته میشه.

برای لحاف کودک ، روتختی ، روبالشی، پادری ، رویه مبل و حتی دستگیره و سرویس آشپزخانه استفاده میشه.

ما قصد داریم این هنر زیبا و نحصر بهه فرد را از ابتدا تا انتها با هم یاد بگیریم. قدم اول تهیه ابزار و لوازم اولیه کار چهلل تکه دوزی است و در این جلسه به معرفی آنها می پردازیم:

کاتر دوار: با اینکه با قیچی هم میشه به نتیجه قابل قبولی رسید ولی برای افزایش دقت و سرعت کار بهتره از کاتر دوار استفاده کنید ، این ابزار شبیه کاتر پیتزاست برش تمیز و دقیق به شما می دهد و شما راو از الگو کشیدن و شابلون درآوردن بی نیاز می کند و سرعت عمل شما را چد برابر بیشتر می کند.


صفحه برش و خط کش : برای استفاده از کاتر دوار حتما باید صفحه برش و خط کش آنرا هم تهیه کنید. این وسایل برای دقت برش لازمه و بدون اون نمیشه از کاتر دوار استفاده کرد. در واقع مکمل هم هستند.
بشکاف: بشکاف برای خیاط مثل پاک کن برای نویسنده است. پس لازم نیست تاکید کنم بدون بشکاف خیاطی ممکن نیست.


پارچه: مبحث پارچه خودش یک جلسه کار داره فقط بگم که پارچه های نخی (پنبه ای) مطمئنا بهترین گزینه هستند.

نخ: پارچه هایی که برای چهل تکه استفاده می شود معمولا رنگهای متفاوت و متضادی دارند و بهتر است از نخهایی بارنگ خنثی برای دوخت استفاده کنید.پس رنگ کرم و خاکستری بهترین انتخابها خواهند بود.

سنجاق: سنجاق های بلند که تهشان مهره دارند بهتره استفاده بشه چون هم زیر چرخ راحتتر قرار میگیره و هم اینکه اگه رو زمین افتاد سریعتر پیدا میشه.


قیچی :البته بدون قیچی نمیشه خیاطی کرد پس یک قیچی با کیفیت تهیه کیند.

در مورد چرخ خیاطی و اتو هم باید بگم که نیاز به تجهیزات پیشرفته ای نیست و ساده ترین چرخ خیاطی و اتو هم کارتان را راه می اندازد.

اینها ابزار و لوازم مورد نیاز برای چهل تکه دوزی بود . البته اگر بخواهید لحاف بدوزید احتمالا به پشم شیشه و یا نوار اریب هم احتیاج خواهید داشت. ولی کلا ابزار زیادی لازم نداره

در جلسه آینده در مورد انتخاب پارچه مناسب توضیحاتی خواهم داد.