آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۴-برش و دوخت بلوک

در جلسه قبل نحوه طراحی و الگوسازی را فراگرفتیم. حالا می خواهیم به صورت عملی تر یک چهل تکه را طراحی کنیم ، الگوی قطعات را در بیاوریم و به دو روش با شابلون و بدون شابلون برش زده و دوخت کنیم.


این هم طرحی که قرار است روی آن کار کنیم. ابعاد را محاسبه و الگوی آنرا بکشیم و بعد شابلون تهیه کنیم.

دقت در اندازه گیری و برش خیلی مهم است چون اگر در هر برش فقط یکی دو میل هم خطا داشته باشید کل ساختار چهل تکه به هم خواهد ریخت. پس لطفا دقت کنید.

یک بلوک ۵*۵ داریم که از ۲۵ مربع تشکیل شده است. اگر ابعاد نهایی بلوک ۴۵*۴۵ باشد پس هر کدام از مربع های کوچک باید ۹ سانت باشد و از هر طرف ۰٫۵ سانت و در مجموع ۱ سانت به طول هر ضلع اضافه می شود که در نتیجه طول ضلع هر کدام از مربع های کوچک ۱۰ سانت خواهد بود.

چون طرح ما خیلی ساده است نیازی نیست که طرح کلی را روی کاغذ شطرنجی بکشیم ولی در مورد طرحهای پیچیده حتما روی کاغذ شطرنجی طراحی کنید و بعد ابعاد را محاسبه کنید.

اگر بخواهیم با کاتر دوار برش بزنیم که مستقیما برش زدن را شروع می کنیم ولی اگر بدون کاتر بخواهیم کار کنیم باید شابلون تهبه کنیم.


برای تهیه شابلون از مقوای پشت شطرنجی استفاده کرده یک مربع ۹*۹ روی مقوا در می آوریم. مقوای پشت شطرنجی به خاطر این است که زاویه ها کاملا قائمه باشد و بعدا در دوخت مشکلی بوجود نیاید.

برای اینکه مقوا به مرور زمان خراب می شود ، پس طرحی را که با مقوا درآوردیم به یک طلق ضخیم منتقل می کنیم و شابلون را از جنس طلق ضخیم تهیه می کنیم تا دوام بهتری داشته باشد. و الگوی مقوایی را برای استفاده های بعدی همراه با تصویر طرح چهل تکه بایگانی می کنیم برای استفاده های بعدی. این کار مخصوصا برای طرحهای پیچیده تر بسیار مفید خواهد بود.

حالا که الگو تهیه شد باید طرح را روی پارچه منتقل کنیم پس شابلون را روی پارچه می گذاریم و دورش را با مداد نرم خط می کشیم و یک خط دیگر با فاصه ۰٫۵ سانت دور آن می کشیم خط داخلی خط دوخت و خط بیرونی خط برش است. برای اینکه کشیدن خطوط روی پارچه راحتتر باشد می توانیم زیر پارچه سنباده آهن بگذاریم به این صورت پارچه به سنباده می چسبد و موقع کشیدن خطوط پارچه ثابت می ماند و خطوط و برش ها دقیق تر می شود.

اگر لازم باشد می توانید شابلون ها را از پلکسی تهیه کنید تا ماندگاری بهتری داشته باشد.

 


استفاده از کاتر بسیار ساده است خصوصا برای مربع و مثلث و اصولا نیازی به تهیه شابلون نیست. ابتدا می توانید پارچه را به صورت یک نوار با عرض کمی بیشتر از ۱۰ سانت در بیاورید تا برش برایتان راحتتر باشد.


با استفاده از خط کش مدرج و مماس کردن علائم روی آن با لبه های پارچه مطمئن شوید که پارچه به صورت مربعی (زاویه قائمه) برش می خورد و دقیقا اندازه هر ضلع ۱۰ سانت رعایت شده است. اضلاع مربع را یکی یکی با خط کش اندازه گرفته زاویه ها را قائمه کرده بوسیله کاتر برش بزنید.


اگر تیغه کاتر به اندازه کافی تیز است می توانید پارچه را دو لایه برش بزنید.


با توجه به طرح ۲۰ مربع از رنگ زمینه و ۵ مربع بع رنگ دلخواه برش می زنیم.


مربع ها را طوری کنار هم بچینید که طرح اصلی بلوک را بوجود بیاورد.

و سپس با مربع های هر ردیف را به همان ترتیب روی هم میگذاریم به صورتی که طرف روی پارچه به طرف داخل و واروی کار به طرف بیرون باشد. لبه های پارچه را با هم تنظیم می کنیم و با فاصله ۰٫۵ سانت از لبه دوخت می زنیم.

حتما دقت می کنیم که درزها دقیقا ۰٫۵ سانت باشد.


حالا ۵ ردیف جدا از هم داریم که باید درزها را اتو کنیم


بوسیله اتو درزها به یک طرف می خوابانیم، ردیف های زوج به سمت چپ و ردیف های فرد به سمت راست یا برعکس.پس یک درمیان به سمت راست و چپ درزها را اتو کرده می خوابانیم.

پس از اتو کشی درزها نوبت به اتصال ردیف ها به هم می رسد.


لایه ها را دو به دو و به همان ترتیبی که باید باشد ، روی هم گذاشته لبه ها را روی هم تنظیم می کنیم و دقت می کنیم محل درزهای دو ردیف دقیقا روی هم قرار بگیرد و و برای اینکه در زمان دوخت جابجا نشود محل درزها را با سنجاق به هم متصل کرده دوخت می زنیم.


بعد از دوخت مجددا باید درزها را اتو کنیم این بار همه درزها را به یک طرف اتو میکنیم.

جهت روشنتر شدن مساله اتو کشی درزها تصویر زیر را هم نگاه کنید:


در محل گره ها جهت درزها باید حالت چرخشی داشته باشد.

و اگر با دقت اندازه بگیرید با دقت برش بزنید و بادقت دوخت و اتو کنید به این نتیجه خواهید رسید.

منبع:  https://www.polkadotchair.com و http://www.instructables.com

آنچه گذشت:

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۱ – معرفی ابزار

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۲- انتخاب پارچه

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۳- طراحی و الگو سازی

معجزه رنگ ها

 

یک دیدگاه برای “آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۴-برش و دوخت بلوک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.