آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۵- تکنیک برش و دوخت مثلث

بسیاری از طرحهای چهل تکه از برش ها مثلثی تشکیل شده اند. ولی از آنجایی برش و دوخت مربع آسانتر است معمولا برای برش مثلث معمولا ابتدا مربع برش زده می شودو بعد مربع را از قطر برش می دهیم تا مثلث ایجاد شود و همچنین برش های مثلثی طوری به هم دوخت می شوند که یک بلوک مربعی یا مستطیلی ایجاد شود و دوختهای بعدی ساده تر باشد. پس مثلث موجود چغر و بد بدنی است که باید به مربع تبدیل شود و تکنیکهای زیبا و هوشمندانه ای در این مورد ابداع شده که حتی دیدنش هم لذت بخش است.

تکنیک شماره ۱:

ابتدا دو مربع در دو رنگ و یک اندازه برش می زنیم سپس مربع ها را از روی قطر برش زده و مثلث های بدست آمده را روی پارچه به روی پارچه و لبه ها را با هم جفت می کنیم و با جای دوخت نیم سانت دوخت می کنیم.

بعد از دوخت اتو کرده درز را به یک طرف می خوابانیم و اضافه آنرا برش می زنیم.

به این صورت دو مربع دو رنگ خواهیم داشت.

تکنیک شماره ۲

ابتدا دو مربع در دو رنگ و یک اندازه برش می زنیم سپس مربع ها را روی هم گذاشته یکی از قطر ها را با مداد یا صابون خط می کشیم و دوطرف این خط را با فاصله نیم سانت دوخت می زنیم.

و بعد روی همان خط قطر برش می زنیم و تمام. دو مربع دو رنگ در اختیار ماست.


تکنیک شماره ۳ : مثلث های دورنگ

این بار دو ضلع رو بروی هم را با هم دوخت می کنیم و بعد به صورت قطری برش می دهیم به صورتیکه تبدیل به دو مثلث دو رنگ شود.


تکنیک شماره ۴ :چهار مربع دو رنگ با یک حرکت

برای این طرح چهار ضلع مربع ها را دو به دو با هم دوخت می کنیم و سپس دو قطر مربع را برش می زنیم و به این صورت ۴ مربع دو رنگ بدست خواهیم آورد.


تکنیک شکاره ۵: مربع چهار رنگ

مطابق تکنیک شماره ۲ با ۴ رنگ پارچه ۴ مربع ۲ رنگ درست می کنیم. مربع های دو رنگ متفاوت را به صورتیکه قطر ها روی هم قرار بگیرد روی هم گذاشته می شود و مجددا همین تکنیک اجرا می شودو به همین سادگی ۴ مربع ۴ رنگ برای خودمان دست و پا کردیم.


تکنیک شماره ۶: مربع سه رنگ

با تکنیک شماره ۲ یک مربع دورنگ ایجاد می کنیم. و یک مربع تک رنگ( با رنگ متفاوت ) روی هم گذاشته  به همان شکل دوخت می زنیم و از روی قطر مخالف آن برش می زنیم با این روش خلاقانه مربع سه رنگ متفاوتی خواهیم داشت.


نکاتی در مورد ابعاد و نحوه اندازه گیری و اتوکشی درزها هم وجود دارد که در آینده همراه با آموزش طرحهای جدید روی این موضوعات را هم کار می کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.