آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۵- تکنیک برش و دوخت مثلث

بسیاری از طرحهای چهل تکه از برش ها مثلثی تشکیل شده اند. ولی از آنجایی برش و دوخت مربع آسانتر است معمولا برای برش مثلث معمولا ابتدا مربع برش زده می شودو بعد مربع را از قطر برش می دهیم تا مثلث ایجاد شود و همچنین برش های مثلثی طوری به هم دوخت می شوند که یک بلوک مربعی یا مستطیلی ایجاد شود و دوختهای بعدی ساده تر باشد. پس مثلث موجود چغر و بد بدنی است که باید به مربع تبدیل شود و تکنیکهای زیبا و هوشمندانه ای در این مورد ابداع شده که حتی دیدنش هم لذت بخش است.

تکنیک شماره ۱:

ابتدا دو مربع در دو رنگ و یک اندازه برش می زنیم سپس مربع ها را از روی قطر برش زده و مثلث های بدست آمده را روی پارچه به روی پارچه و لبه ها را با هم جفت می کنیم و با جای دوخت نیم سانت دوخت می کنیم.

بعد از دوخت اتو کرده درز را به یک طرف می خوابانیم و اضافه آنرا برش می زنیم.

به این صورت دو مربع دو رنگ خواهیم داشت.

تکنیک شماره ۲

ابتدا دو مربع در دو رنگ و یک اندازه برش می زنیم سپس مربع ها را روی هم گذاشته یکی از قطر ها را با مداد یا صابون خط می کشیم و دوطرف این خط را با فاصله نیم سانت دوخت می زنیم.

و بعد روی همان خط قطر برش می زنیم و تمام. دو مربع دو رنگ در اختیار ماست.


تکنیک شماره ۳ : مثلث های دورنگ

این بار دو ضلع رو بروی هم را با هم دوخت می کنیم و بعد به صورت قطری برش می دهیم به صورتیکه تبدیل به دو مثلث دو رنگ شود.


تکنیک شماره ۴ :چهار مربع دو رنگ با یک حرکت

برای این طرح چهار ضلع مربع ها را دو به دو با هم دوخت می کنیم و سپس دو قطر مربع را برش می زنیم و به این صورت ۴ مربع دو رنگ بدست خواهیم آورد.


تکنیک شکاره ۵: مربع چهار رنگ

مطابق تکنیک شماره ۲ با ۴ رنگ پارچه ۴ مربع ۲ رنگ درست می کنیم. مربع های دو رنگ متفاوت را به صورتیکه قطر ها روی هم قرار بگیرد روی هم گذاشته می شود و مجددا همین تکنیک اجرا می شودو به همین سادگی ۴ مربع ۴ رنگ برای خودمان دست و پا کردیم.


تکنیک شماره ۶: مربع سه رنگ

با تکنیک شماره ۲ یک مربع دورنگ ایجاد می کنیم. و یک مربع تک رنگ( با رنگ متفاوت ) روی هم گذاشته  به همان شکل دوخت می زنیم و از روی قطر مخالف آن برش می زنیم با این روش خلاقانه مربع سه رنگ متفاوتی خواهیم داشت.


نکاتی در مورد ابعاد و نحوه اندازه گیری و اتوکشی درزها هم وجود دارد که در آینده همراه با آموزش طرحهای جدید روی این موضوعات را هم کار می کنیم.

 

یک دیدگاه برای “آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۵- تکنیک برش و دوخت مثلث”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.