آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۳- طراحی و الگو سازی

وقتی مقدمات را فراهم کردید نوبت این است که یک طرح انتخاب کنید . در اینترنت کتابها و مجلات ، طرحهای آماده زیادی وجود دارد که به راحتی می توانید از آنها بهره بگیرید. اگر از کتابهای خود آموز کمک بگیرید معمولا مقدار پارچه و لوازم مورد نیاز  و البته سطح دشواری کار در آن نوشته شده است. وقتی برای اولین بار می خواهید چهل تکه دوزی کنید بهتر است از طرحهای ساده تری را انتخاب کنید و طرحهای پیشرفته تر را برای زمانی بگذارید که تجربه و  اعتماد بنفس کافی را بدست آوردید.


یا اینکه خودتان دست به کار شوید و طراحی خودتان را خلق کنید. برای این کار به کاغذ شطرنجی و خط کش نیاز خواهید داشت.

طرحهای چهل تکه از بلوک های مربعی تشکیل می شود.حتی اگر ظاهرا به شکل ستاره مثلث و … باشند، نهایتا در کنار هم به شکل بلوک های مربعی طراحی و دوخت می شوند. البته مدل های غیر معمول مثل ۶ ضلعی هم دوخته می شود ولی حالت مرسوم آن ۴ ضلعی است و کلا مربع در چهل تکه دوزی نقش اساسی دارد.

** در زمان الگوسازی توجه داشته باشد که همیشه باید ۰٫۵ سانت برای جای دوخت به هرطرف الگو اضافه کنید. فرض کنید می خواهید یک کوسن بدوزیدو نیاز دارید  یک بلوک ۵*۵ تهیه کنید که ابعاد نهایی اش ۴۵*۴۵ سانت باشد. پس ۲۵ مربع به ابعاد ۹*۹ باید تهیه کنیم و برای جای دوخت به هر طرف الگو ۰٫۵ سانت اضافه می کنیم که می شود ۱۰ سانت .که بعد از دوخت مربع ها به یکدیگر یک بلوک ۲۵ تایی به ابعاد ۴۶*۴۶ به ما می دهد که باز هم ۰٫۵ سانت آن داخل دوخت می رود و همان ۴۵ سانت را در نهایت خواهیم داشت.

در جلسه بعد الگو سازی برش و دوخت یک بلوک چهل تکه را با هم یاد می گیریم .

آنچه گدشت:

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی۱ – معرفی ابزار

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۲- انتخاب پارچه

معجزه رنگ ها

یک دیدگاه برای “آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۳- طراحی و الگو سازی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.