بافت جامدادی


در آموزشهای قبلی گره های اولیه بافت قلاب بافی را یاد گرفتیم ، حالا وقتشه که هنر و سلیقه خودمون را نشون بدیم و برای شروع یه جامدادی ببافیم البته میتونیم به عنوان کیف لوازم آرایش یا لوازم خیاطی و بافتنی هم ازش استفاده کنیم.

این جامدادی از یک مستطیل و دو تا دایره تشکیل شده که باید هر کدام جداد جدا بافته و بعد به هم متصل بشه.

چون توضیحات بافت دایراه زیاده امروز فقط بافت دایره ها را آموزش میدم . بافت مستطیل و اتصالها هم باشه برای یه روز دیگه.

پس با یک حلقه جادویی شروع میکنیم


برای آموزش حلقه جادویی به اینجا سر بزنید.

نکته مهم: این بافت چون با پایه کوتاه انجام میشه پیدا کردن انتها و ابتدای رج کمی مشکله مخصوصا اگه کامواتون نازک باشه، پس

از رج دوم به بعد برای اینکه ابتدای رج را گم نکنید یک تکه کاموا از رنگ متضاد و یا یک سوزن قفلی اول رج علامت بگذارید.


رج اول:حلقه جادویی با ۶ پایه کوتاه

رج دوم: در هر گره رج قبلی ۲ پایه کوتاه می زنیم و در واقع در هر گره یک پایه اضاف می کنیم که مجموعا ۶ تااضاف می شود. (۱۲ پایه کوتاه)

رج سوم: ((در گره اول ۱پایه کوتاه ، در گره دوم دو پایه کوتاه ))،((در گره سوم ۱ پایه کوتاه ، در گره چهارم ۲ پایه کوتاه ))و همینطور ادامه می دهیم تا به پایان رج برسیم یعنی یکی در میان ۱ پایه اضافه می کنیم که مجموعا ۶ تااضاف می شود.(۱۸ پایه کوتاه)

رج چهارم: مانند رج سوم است فقط دودر میان اضاف می کنیم یعنی ((در گره اول و دوم پایه کوتاه تکی می زنیم و در گره سوم دو پایه کوتاه می بافیم)) و همینطور ادامه می دهیم تا آخر و مجموعا ۶ دانه اضاف می شود (۲۴ پایه کوتاه )

رج پنجم:(( ۳ گره اول پایه کوتاه تکی گره چهارم ۲ پایه کوتاه)) و شش بار این کار را تکرار می کنیم تا به پایان رج برسیم و مجموعا ۶ دانه اضاف می شود (۳۰ پایه کوتاه )

رج ششم: (( ۴ گره اول پایه کوتاه تکی و گره پنجم ۲ پایه کوتاه )) و شش بار این کار را تکرار می کنیم تا به پایان رج برسیم و مجموعا ۶ دانه اضاف می شود (۳۶ پایه کوتاه )

.

.

.

.

و به همین صورت بافت را تا جایی ادامه می دهیم که دایره ما به قطر دلخواهمون برسه .اندازه دایره اختیاریه و حدود ۱۰ سانت مناسبه و بعد نخ را قطع کرده بافت را تمام می کنیم.


خوب اگر دقت کرده باشید چیزی که الان بافته شده دقیقا دایره نیست و در واقع یک شش ضلعی است. البته توی دوخت که بره معلوم نمیشه ولی خوب ما باید برای حرفه ای شدن کمی زحمت بکشیم و نکته دایره ای شدن بافت را هم یاد بگیریم.

با این روش بافت که روش معمول بافت گرد هستش به دلیل منظم بودن بافت ، شش ضلعی در میاد یعنی همه گره های دوتایی و محل اضافه کردن دانه ها دقیقا توی یه خطه و کار را زاویه دار میکنه


برای اینکه بافتمون دایره در بیاد باید کمی نظم آنرا جابجا کنیم و تعداد دانه های اول و آخر هر رج کمی تغییر بدیم  . یعنی مثلا :

رج چهارم ((باید ۲ پایه را تکی ببافیم و پایه سوم را یک دانه اضافه کنیم ))۶ بار تکرار

حالا به جای این کار((یک پایه را تکی می بافیم بعد یک دانه اضافه می کینم +(۲ پایه تکی یک دانه اضافه) ۵ بار تکرار +یک دانه تکی

یعنی دو دانه ای که اول رج تکی بافته  میشد را یکی اول رج و یکی آخر رج  انداختیم.

ساده بود نه؟

به این صورت پایه های اضافه شده به صورت پراکنده قرار می گیرند و شکل بافت کاملا گردد می شود.

تنها نکته ای که باید دقت شوداین است که تعداد ۶ پایه ای که هر رج باید اضافه شود درست در بیاد.

 

بسیار خوب تا اینجای کار را جلو ببرید تا بعد……

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.