زمان تعویض لاستیک اتومبیل چه زمانی است؟

خیلی ها زمان فروش اتومبیل دست دومشان وقتی می خواهند از خوبی و فابریک بودنش تعریف کنند ، از اصطلاح “زاپاس نخورده” استفاده می کنند . شما این مقاله را بخوانید تا از اصول نگهداری تایر اتومبیل و زاپاس اطلاعات کافی بدست بیاورید و بدانید اتومبیل زاپاس نخورده حتی می تواند خطر ناک باشد.

 

تایر اتومبیل هم مثل هر محصول دیگری که استفاده می کنیم مدت مصرف دارد و بعد از انقضای مدت مصرف ، به هیچ وجه نباید از آن استفاده شود چرا؟ چون در سرعتهای بالا احتمال ترکیدن لاستیک  زیاد بوده و حتی خطر واژگونی خودرو وجود دارد.

از هر لاستیک چه مدت می توان استفاده کرد؟

از هر حلقه لاستیک حداکثر ۶ سال از زمان تولید آن می توان استفاده کرد ولی برای لاستیک جلو  این مقدار ۴ سال خواهد بود ، چون در صورت ترکیدن لاستیک چرخ جلو احتمال واژگونی خودرو بیشتر است. پس حداکثر ۴ سال برای چرخ جلو و ۶ سال برای چرخ عقب از تاریخ تولید نه مدت زمان مصرف.

از کجا بفهمیم تاریخ مصرف لاستیک اتومبیلمان منقضی شده؟

روی تایر تاریخ انقضای آن نوشته نمی شود و باید به تاریخ تولید آن توجه کنیم تاریخ تولید لاستیک به صورت یک عدد ۳ یا ۴ رقمی نوشته می شود. دو رقم سمت راست سال میلادی و یک یا دو رقم سمت چپ هفته تولید را نشان می دهند. (هر سال ۵۲ هفته است)


مواظب باشید هنگام خرید لاستیک نو زمان زیادی از تولید آن نگذشته باشد.

زمان تعویض لاستیک را از روی آج آن نشخیص بدهیم یا تاریخ تولید آن؟

هر دو مورد بسیار مهم هستند و هر کدام زودتر فرا برسد.یعنی اگر نود درصد آج از بین رفته باشد وقتش شده که یک لاستیک جدید بخریم ، یعنی نباید بگذاریم لاستیک صاف صاف بشود بعد لاستیک را تعویض کنیم.

همچنین اگر ۶ سال از تاریخ تولید آن گذشته باشد حتما باید تعویض شود، حتی اگر آج خوبی داشته باشد یعنی فرض کنیم اتومبیلی داریم که مال یه خانم دکتره !!!! که فقط باهاش میره مطب و بر میگرده ، خوب پس آج لاستیک زیاد سایید نمیشود و احتمالا زاپاس نخورده هم هست ولی وقتی ۶ سال از تاریخ تولید لاستیک گذشت حتما حتما آنرا پاره کرده دور بیاندازید تا باعث آسیب رسیدن به خودتان و دیگران نشوید.

حتی اگر لاستیک زاپاس باشد فرقی نمی کند.

استفاده مطلوب از لاستیک زاپاس

برای اینکه از لاستیک های اتومبیل بصورت بهینه استفاده کنیم بهتر است هر ۶ ماه یکبار جای لاستیک زاپاس را با سایر لاستیک ها به صورت چرخشی عوض کنیم یکی ازلاستیکها را بفرستیم صندوق عقب و لاستیک زاپاس ر اجایگزینش کنیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.