معجزه رنگ ها

هر نوع کار هری که بخواهید انجام دهید لازم است که هماهنگی بین رنگها را رعایت کنید. از چیدمان و دکوراسیون منزل گرفته تا خیاطی و بافتنی در هر کدام از این کارها اگر هارمونی رنگ ها را رعایت کنید نتیجه نهایی کارتون فوق العاده بهتر و حرفه ای تر خواهد بود.


چرخه رنگ:

یکی از روشهای مفید برای رسیدن به تناسب رنگ و ایجاد هارمونی بین رنگها استفاده از چرخه استاندارد رنگ می باشد.


پس بنابراین به طور ساده می توان گفت که چرخه رنگ از سه قسمت تشکیل شده است:

  • رنگ های اصلی یا اولیه: رنگ های اولیه زرد، آبی و قرمز رنگهایی خالص بوده که از ترکیب رنگ های دیگر ساخته نشده ٬ نمی توان این رنگ ها را با مخلوط کردن رنگ های دیگر بوجود آورد و در صورت ترکیب این سه رنگ ٬ حاصل رنگ سیاه یا قهوه ای خواهد بود.
  • رنگ های ثانویه که از ترکیب یکسان رنگ های اصلی و اولیه ایجاد می شوند. برای مثال رنگ سبز که از ترکیب زرد و آبی ، بنفش که از ترکیب آبی و قرمز و نارنجی که از ترکیب قرمز و زرد حاصل می شود رنگ ثانویه می باشند.
  • رنگهای میانی: رنگهای بی شمار میانی نیز از ترکیب میزانهای متفاوت رنگ های ثانویه با یکدیگر بوجود می آیند.


استفاده از هارمونی رنگها:

هارمونی رنگ عبارت است از ترکیب دو یا چند رنگ که در کنار یکدیگر ترکیب جذاب و معنی داری را به وجود بیاورند. با استفاده از چرخه رنگ می توانیم چند هارمونی شناخته شده رنگ را به وجود آوریم:

۱رنگ های هارمونیک مکمل:

این رنگ ها در چرخه رنگ روبه روی یکدیگر قرار دارند. در جایی که استفاده می شوند نشان دهنده نضاد هستند. موارد مورد استفاده این ترکیب زمانی است که بخواهیم روی آیتمی تاکید کنیم و آن را از یک زمینه برجسته تر نشان بدهیم. در صورتی که مایل به استفاده از رنگهای متضاد هستید لازم است ترکیب رنگها به گونه ای باشد که یکی از رنگ ها به صورت محسوس نسبت به دیگری غالب باشد. در غیر این صورت کنتراست و تضاد حاصل آزار دهنده خواهد بود.


۲رنگ های همجوار

این رنگها دارای یک ریشه رنگی هستند برای مثال می توانید رنگهای سبز ٬ سبز آبی ٬ آبی بنفش و بنفش را در چرخه رنگ در نظر بگیرید که همگی در آبی مشترک هستند . رنگهایی که با هم هارمونی دارند همواره بخوبی کنار یکدیگر قرار گرفته و آرامش را به بیننده القا می کنند. این رنگ ها بیشتر در طبیعت به چشم می خورند و ترکیب آنها با یکدیگر برای چشم دلنشین هستند.


۳رنگ های سه تایی (مثلی متساوی الاضلاع):

این رنگ‌ها در دایره رنگ در ۳ نقطه مساوی قرار گرفته‌اند (سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع). هارمونی در رنگ‌های سه‌تایی کاملا پرتحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم‌رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه‌تایی موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید.

استفاده از این رنگ ها طراوت ، تازگی و مدرن بودن را القا میکند.


۴رنگ های سه تایی (مثلی متساوی الساقین):

یکی از راه‌های انتخاب رنگ‌های سه‌تایی استفاده از تکنیک مکمل متساوی‌الساقین است. برای رسیدن به این سه رنگ ابتدا باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس دو رنگ کناری رنگ مکمل این رنگ اصلی را نیز انتخاب کنید. در این حالت سه رنگ شما مشخص می‌شوند.


۵رنگهای مستطیلی و مربعی:

این رنگ ها در چرخه رنگ دو به دو رو به روی همدیگر هستند به طوریکه دو تا از آنها طیف رنگهای گرم و دو تا طیف رنگ های سرد را پوشش می دهند. بنابراین با استفاده از آنها تعادل رنگ در فضا به وجود می آید. البته بکار گیری این ترکیب هارمونی رنگ مقادری مشکل است و نیاز به آشنایی و تسلط شخص به چرخه رنگ داشته باشد تا بتواند فضایی دلنشین وجود آورد.


البته باید بدانید که دلیلی ندارید قوانین مربوط به چرخه رنگ را موبه‌مو رعایت کنید؛ بهتر است آن‌ها را به عنوان یک دستور‌العمل در نظر بگیرید. طراحان حرفه‌ای از چرخه رنگ به عنوان اساس کار خود استفاده می‌کنند اما هنگام کار با توجه به نیازها و ایده‌ها تغییراتی را در آن‌ها اعمال می‌کنند.

 

چطور ترکیب بی نقصی از این رنگها در کنار یکدیگر به وجود بیاوریم؟


می توانید به راحتی و با مراجعه به آدرس http://www.sessions.edu/color-calculator ترکیب رنگ خود را ایجاد کنید.

کار در این صفحه بسیار ساده بوده و شامل سه مرحله است.

۱در مرحله اول رنگ پایه خود را انتخاب می کنید.

۲در مرحله دوم حالت ترکیب رنگ ها را انتخاب می کنید.

۳در مرحله سوم سایت ترکیب رنگ پیشنهادی را برای شما ارائه میدهد.

منبع : http://decoroom.ir

رنگهای سرد و گرم


با وجودی که اثر رنگ ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می کند اما
به طور کلی رنگ ها به دو دسته گرم و سرد دسته بندی می شوند. در واقع رنگ گرم و سرد به حسی که از دیدن یک طیف رنگی به وجود می آید گفته می شود.

به طور کلی رنگ هایی که در طیف قرمز قرار دارند به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند. رنگ های گرم شادابی و حرارت را القا می نمایند. رنگ های اصلی یا ترکیباتی از قبیل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، قرمز-نارنجی، زرد-نارنجی (پرتقالی)، بنفش-قرمز در زمره رنگ های گرم قرار می گیرند.

رنگ هایی که در طیف آبی قرار دارند، رنگ های سرد نامیده می شوند. این رنگها معمولاً آرامش بخشند اما گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی تفاوتی را به ذهن القا نمایند. در واقع رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل (غیر فعال) در مغز شده که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می شود. رنگ های سرد، ترکیباتی از قبیل آبی- سبز (فیروزه ای)، سبز مایل به آبی، آبی-بنفش، بنفش متمایل به آبی(آبی-بنفش) و آبی را در خود دارند.

علاوه بر دو دسته بندی ذکر شده رنگ های خنثی نیز وجود دارند. رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشأت گرفته است نیز صدق می کند. خنثی بودن آنها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های آن طرح، ترکیبی مناسبی ایجاد کرد.

منبع: https://www.arthut.ir

امیدوارم از این مطالب به خوبی بهره ببرید و آثار هنری زیبایی خلق کنید.


یک دیدگاه برای “معجزه رنگ ها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.