آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۲- انتخاب پارچه

در جلسه اول با ابزار مورد نیاز و موارد استفاده چهل تکه آشنا شدیم .

حالا می خواهیم در مورد انتخاب جنس و رنگ و طرح پارچه مطالبی را با هم بیاموزیم


جنس پارچه: مهترین نکته در انتخاب پارچه برای دوخت چهل تکه جنس پارچه است. بهترین جنس برای اینکار ، پارچه های نخی هستند که ضخامت خوبی داشته و آهار دار باشند. پارچه های که حالت کشسانی دارند و یا نازک و نایلونی هستند اصلا مناسب کار چهل تکه نیستند. جنس دیگری که برای چهل تکه مناسب است، پارچه های روکش مبل است.دقت داشته باشید که جنس پارچهایی که استفاده می کنید باید همه از یک نوع باشد اهیمت این مساله بعد از چند بار شستشو خودش را نشان خواهد داد و کار ما را بسییار نا مناسب جلوه خواهد داد.

جنس های نخی و کتان اکثرا رنگ پس می دهند و آب می روند پس قبل از دوخت پارچه هایمان را جداگانه آب می کشیم و بعد از خشک شدن اتو میکنیم و بعد برش می زنیم. اگر دیدیم پارچه خیلی رنگ پس دهد آبکشی را سه بار تکرارکرده و دفعه آخر با نمک و سرکه می شوییم. تا رنگ پارچه ها تثبیت شود.

رنگ پارچه : در مورد انتخاب رنگ لطفا به مقاله معجزه رنگ ها سر بزنید مطلب جالبی است و کمک می کند که چینش رنگ مناسبی داشته باشیم.

بهترین مطلبی که می شود در انتخاب رنگ گفت ، استفاده از یک رنگ خنثی برای زمینه کار هست به اینصورت بقیه رنگها خودشان به خوبی جلوه گر خواهند شد.

طرح پارچه: پارچه ها یی که برای چهل تکه استفاده می کنید ،می تواند هر طرحی داشته باشد ولی باید با هوشمندی طرح پارچه را با طرح چهل تکه هماهنگ کنیم. می توانیم پارچه ها را به چهار دسته تقسیم کنیم:

پارچه های ساده: این نوع پارچه را با هر ابعادی و هرجایی از نقشه استفاده کنیم و کنار هر پارچه دیگری استفاده کنیم.


پارچه طرحدار با گل ریز، ابر و بادی ، نقطه نقطه ریز : در کل می توان این نوع پارچه ها را هم مثل پارچه های ساده در نظر گرفت .


پارچه با طرح متوسط و درشت: استفاده از این طرحها جلوه خیلی خوبی به کارهای چهل تکه می دهد به شرطی که در جای مناسب و در ابعاد بزرگتر و متناسب با طرحشان از آنها استفاده شود.


پارچه های راه راه ، پارچه های جهت دار و یا دارای اشکال هندسی : نوعی از چهل تکه سه بعدی وجود دارد که با استفاده از پارچه راه راه استفاده می شود.و این نوع پارچه ها می تواند جلوه متفاوتی برای ما ایجاد کند. و تنها نکته استفاده از این نوع پارچه ها توجه به جهت برش است و باید جهت برش را با جهت طرح پارچه هماهنگ کنیم تا شکل برشهایمان کج و نا منظم به نظر نرسد.


مطالب مرتبط:

جلسه اول دوخت چهل تکه

معجزه رنگها

 

2 دیدگاه برای “آموزش گام به گام چهل تکه دوزی ۲- انتخاب پارچه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.